• Innowacja pedagogiczna „LAPBOOKOWA NAUKA – CZTERY PORY ROKU”

• 16.01.2022 12:26
        • Innowacja ma zapewnić wysoką jakość kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych uczniów, co jest zgodne z kierunkiem polityki oświatowej państwa. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest uporządkowanie, systematyzowanie i utrwalanie wiadomości o porach roku. Lapbook – z języka angielskiego oznacza „książkę na kolanach”. To rodzaj teczki tematycznej i obrazkowej mapy myśli, w której umieszcza się informacje, ciekawostki, zadania i zagadki na wybrany temat. To wszystko jest przedstawione w ciekawej formie graficznej: przegródek, kieszonek , zakładek , harmonijek czy mini-książeczek. Lapbook jest wyrazem indywidualnego podejścia do zagadnienia, a zarazem świadectwem poszukiwań i dokonań ucznia. Sprawia, że dziecko prezentuje swoje dokonania, a równocześnie inspiruje innych. Dla uczniów naszej szkoły będzie to nowa forma pracy. Jej celem będzie prezentowanie i utrwalanie określonego materiału, ale pozwoli także na sprawdzanie wiadomości i umiejętności oraz kontrolowanie efektywności nauczania. Dzięki pracy nad lapbookiem uczniowie wykażą się kreatywnością, będą poszukiwać informacji, nauczą się je selekcjonować i ciekawie prezentować. Uczestnictwo w zajęciach pozwoli na rozwijanie kompetencji kluczowych z zakresu umiejętności uczenia się oraz pracy w grupie. Rolą nauczyciela będzie doradzanie, ukierunkowanie procesu uczenia się, ale to uczeń będzie decydował, które wiadomości są ważne, warte zapamiętania, jak je przekazać, jak zaciekawić innych.
          Korzyści wdrożenia innowacji (przewidywane osiągnięcia):

• Uczniowie: pogłębiają wiedzę o porach roku,
          • poznają atrakcyjne formy nauki,
          • ćwiczą motorykę ręki, rozwijają czytanie i pisanie,
          • poszerzają słownik, uczą się organizacji pracy,
          • podnoszą poziom wycinania, kolorowania i klejenia i planowania swojej pracy.

Korzyści dla szkoły:

• podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej,
          • promocja w środowisku lokalnym - udział w konkursach przyrodniczych,
          • nawiązanie lepszego kontaktu z uczniami,
          • współpraca z rodzicami uczestników.

Autorka Innowacji: Monika Komoszewska