• Plan działania na rok szkolny 2020 / 2021

• Koło Szkolne PTTK Ruś

Plan działania na rok szkolny 2020 / 2021

Założenia:

W związku z faktem, iż Koło zaczęło działać (po reaktywacji) od niedawna, największy nacisk położony zostanie na jego promocje oraz upowszechnienie wiedzy o jego działaniu wśród uczniów szkoły (oddziały Bartąg i Ruś) oraz ich rodzin (działanie międzypokoleniowe).

Z działalności zasadniczej planuje się organizację 3 - 4 wycieczek własnych, mających na celu zapoznanie uczniów z okolicami szkoły (wsie Bartąg oraz Ruś w gminie Stawiguda).

Dodatkowo (po przyznaniu pomieszczenia – pracowni w budynku szkoły w Rusi) planuje się 3 – 4 spotkania w szkole. Tematyką spotkań będzie prezentacja odznak PTTK, prezentacja wspomnień z wycieczek, wakacji, spotkania z ciekawymi osobami (historycy, przyrodnicy, odkrywcy). Celem integracji członków koła można rozważyć organizację spotkań świątecznych.

Termin realizacji:

Rok szkolny 2020 / 2021

Terminy spotkań i wycieczek uzgadniane na bieżąco, po akceptacji dyrekcji szkoły.

Założenia wycieczek:

Wycieczki rozpoczynające się z jednego z dwóch budynków szkoły, trasa do 10 km, w miarę możliwości kończące się ogniskiem lub wspólnym posiłkiem. Wycieczki mają mieć elementy przyrodniczo – historyczne.

Uczestnicy otrzymują pamiątkowe wlepki do książeczek.

Przygotowanie wycieczek spoczywa na opiekunie oraz dorosłych członkach koła.

Jedna z wycieczek związana będzie ze zdobyciem odznaki „Tropiciel przyrody”.

Plan wycieczki:

Wycieczka piesza do Rezerwatu Las Warmiński. Trasa uzgodniona z właściwym leśniczym (po wysłaniu wniosku dyrekcji szkoły).

Trasa powinna zająć wymagane 3 godziny, dystans około 10 km, w miarę możliwości obecność leśniczego który opowie o Rezerwacie oraz gatunkach w nim występujących.

Wycieczka rozpocznie się z plaży nad Łyną w miejscowości Ruś, tam też zakończy się wspólnym ogniskiem (jest tam wyznaczone w tym celu miejsce).

Całość powinna zająć około 5 godzin.

Konieczne wsparcie:

Aby koło szkolne cieszyło się jak największym zainteresowaniem należy je możliwie szeroko rozpropagować. Dobrym czasem na to będą spotkania z rodzicami oraz informacje przekazane uczniom przez nauczycieli (w szczególności lekcje przyrody, geografii, biologii oraz wychowania fizycznego). Informacje na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych, jeśli to możliwe na stronie gminy, newsletter gminy itp.

Zasadnym byłoby wznowienie prowadzenia kroniki (najlepiej przez same dzieci – dane dziecko dokonuje wpisu po kolejnym wydarzeniu, następnie kolejne itp.) oraz stałej gazetki ściennej oraz w gazetce szkolnej .

W ramach wsparcia dzieci mile widziany byłby zakup książeczek PTTK do zbierania potwierdzeń wycieczek (koszt jednej do odznaki Tropiciela to 3,70 zł, proponuję zakupić 30 sztuk). Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż można zdobywać tylko jedną odznakę (stopnień) w ciągu 12 miesięcy, inne wycieczki służyć będą zdobywaniu odznaki pieszej PTTK (dla dzieci 7-milowe buty, od 10 lat odznaka piesza, jej koszt to także 3,70 zł). Większym wydatkiem są same odznaki (koszt 11 zł). Łączny koszt 30 kompletów to 882 zł – komplety książeczek oraz odznak (ok 14 zł kosztuje wysyłka ze sklepu PTTK).

Zwrócenie się do sołtysów Jarot, Bartąga itp.  o wsparcie finansowe oraz pomoc w promowaniu naszego regionu (z Funduszu Sołeckiego).