• "W poszukiwaniu wiosny"

   "W poszukiwaniu wiosny"

   20.03.2022 13:23
   6.03.22r członkowie i przyjaciele Szkolnego Koła PTTK w Rusi wyruszyli na 3 w tym roku szkolny rajd pieszy w poszukiwaniu wiosny. Pogoda była wspaniała- świeciło słońce, a temperatura sprzyjała wędrówce. 28-osobowa grupa klubowiczów ruszyła spod szkoły w Rusi do ośrodka w Cyrance. Malownicza trasa liczyła tym razem 10 km. W promieniach słońca na półmetku trasy zrobiliśmy odpoczynek przy starej elektrowni wodnej na Łynie. Po 3 godzinnej wędrówce dotarliśmy do Cyranki, gdzie czekał na nas niezawodny kierowca Pan Włodek i autobus gminny udostępniony przez Wójta Gminy Stawiguda. Autobusem wróciliśmy do szkoły w Rusi. Tam Pan Zbyszek Czeschla czekał na nas przy płonącym ognisku. Zmęczeni, ale szczęśliwi piekliśmy kiełbaski i ogrzewaliśmy się po trudach wędrówki. Kolejna rajdowa niedziela upłynęła bardzo aktywnie. Już teraz zapraszam na kolejny rajd. O szczegółach poinformuję wkrótce. Do zobaczenia. Danuta Glińska
  • Rajd Pieszy Szkolnego Koła PTTK

   Rajd Pieszy Szkolnego Koła PTTK

   20.03.2022 13:25
   10.10.21r wielbiciele pieszych wędrówek że Szkolnego Koła PTTK w Rusi ruszyli z Klewek po kolejną przygodę w promieniach jesiennego słońca. Frekwencja była zadziwiająca. Grupa liczyła 59 osób. W rajdzie udział wzięli rodzice i uczniowie ze SP w Rusi oraz zaprzyjaźnione osoby spoza szkoły. Malownicza 11 kilometrowa trasa wędrówki wiodła wokół Jeziora Linowskiego przez Trękus, Linowo, Szczęsne do Klewek. Po drodze, dzięki pomysłowi Uli Dublaszewskiej, wzięliśmy udział w odszyfrowywaniu zadań, które wykonywaliśmy po drodze. Ula przygotowała wszystkie zadania osobiście Był też czas na robienie zdjęć na konkurs fotograficzny pt. "Jesień w oczach dziecka" , chwilę przerwy na śniadanie na placu zabaw, odgrywanie scenek tematycznych i rozmowy. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie. Wspaniale, że jest nas coraz więcej.
    
  • Plan działania na rok szkolny 2020 / 2021

   19.01.2021 17:52

   Koło Szkolne PTTK Ruś

   Plan działania na rok szkolny 2020 / 2021

   Założenia:

   W związku z faktem, iż Koło zaczęło działać (po reaktywacji) od niedawna, największy nacisk położony zostanie na jego promocje oraz upowszechnienie wiedzy o jego działaniu wśród uczniów szkoły (oddziały Bartąg i Ruś) oraz ich rodzin (działanie międzypokoleniowe).

   Z działalności zasadniczej planuje się organizację 3 - 4 wycieczek własnych, mających na celu zapoznanie uczniów z okolicami szkoły (wsie Bartąg oraz Ruś w gminie Stawiguda).

   Dodatkowo (po przyznaniu pomieszczenia – pracowni w budynku szkoły w Rusi) planuje się 3 – 4 spotkania w szkole. Tematyką spotkań będzie prezentacja odznak PTTK, prezentacja wspomnień z wycieczek, wakacji, spotkania z ciekawymi osobami (historycy, przyrodnicy, odkrywcy). Celem integracji członków koła można rozważyć organizację spotkań świątecznych.

    

   Termin realizacji:

   Rok szkolny 2020 / 2021

   Terminy spotkań i wycieczek uzgadniane na bieżąco, po akceptacji dyrekcji szkoły.

    

   Założenia wycieczek:

   Wycieczki rozpoczynające się z jednego z dwóch budynków szkoły, trasa do 10 km, w miarę możliwości kończące się ogniskiem lub wspólnym posiłkiem. Wycieczki mają mieć elementy przyrodniczo – historyczne.

   Uczestnicy otrzymują pamiątkowe wlepki do książeczek.

   Przygotowanie wycieczek spoczywa na opiekunie oraz dorosłych członkach koła.

   Jedna z wycieczek związana będzie ze zdobyciem odznaki „Tropiciel przyrody”.

    

   Plan wycieczki:

   Wycieczka piesza do Rezerwatu Las Warmiński. Trasa uzgodniona z właściwym leśniczym (po wysłaniu wniosku dyrekcji szkoły).

   Trasa powinna zająć wymagane 3 godziny, dystans około 10 km, w miarę możliwości obecność leśniczego który opowie o Rezerwacie oraz gatunkach w nim występujących.

   Wycieczka rozpocznie się z plaży nad Łyną w miejscowości Ruś, tam też zakończy się wspólnym ogniskiem (jest tam wyznaczone w tym celu miejsce).

   Całość powinna zająć około 5 godzin.

    

   Konieczne wsparcie:

   Aby koło szkolne cieszyło się jak największym zainteresowaniem należy je możliwie szeroko rozpropagować. Dobrym czasem na to będą spotkania z rodzicami oraz informacje przekazane uczniom przez nauczycieli (w szczególności lekcje przyrody, geografii, biologii oraz wychowania fizycznego). Informacje na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych, jeśli to możliwe na stronie gminy, newsletter gminy itp.

   Zasadnym byłoby wznowienie prowadzenia kroniki (najlepiej przez same dzieci – dane dziecko dokonuje wpisu po kolejnym wydarzeniu, następnie kolejne itp.) oraz stałej gazetki ściennej oraz w gazetce szkolnej .

   W ramach wsparcia dzieci mile widziany byłby zakup książeczek PTTK do zbierania potwierdzeń wycieczek (koszt jednej do odznaki Tropiciela to 3,70 zł, proponuję zakupić 30 sztuk). Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż można zdobywać tylko jedną odznakę (stopnień) w ciągu 12 miesięcy, inne wycieczki służyć będą zdobywaniu odznaki pieszej PTTK (dla dzieci 7-milowe buty, od 10 lat odznaka piesza, jej koszt to także 3,70 zł). Większym wydatkiem są same odznaki (koszt 11 zł). Łączny koszt 30 kompletów to 882 zł – komplety książeczek oraz odznak (ok 14 zł kosztuje wysyłka ze sklepu PTTK).

   Zwrócenie się do sołtysów Jarot, Bartąga itp.  o wsparcie finansowe oraz pomoc w promowaniu naszego regionu (z Funduszu Sołeckiego).

    

  • Pierwszy rajd pieszy 2020

   Pierwszy rajd pieszy 2020

   12.10.2020 22:04
   26 września 2020r po półrocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 rodzice i uczniowie ze Szkolnego Koła PTTK wyruszyli na pierwszy w tym roku szkolnym rajd pieszy. Trasa wiodła z plaży w Rusi przez Rezerwat Las Warmiński. W milej atmosferze i promieniach słońca przemierzyliśmy 11 km obserwując uroki warmińskiej przyrody. Po drodze Pan Marcin Dublaszewski ogłosił konkurs fotograficzny na wykonanie ciekawego zdjęcia z naszej wędrówki. Wyniki konkursu poznamy niebawem. Po 4 godzinach zmeczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. Zapraszamy na kolejne weekendowe wędrówki.

   Album fotograficzny
  • rajd pieszy inaugurujący rok szkolny 2020/2021

   22.09.2020 23:13
   Zapraszam na rajd pieszy inaugurujący rok szkolny 2020/2021, który odbędzie się w sobotę 26.09.2020r.
            Zbiórka o godz.9.30 na plaży w Rusi.
   Obok plaży jest parking, gdzie będzie można zostawić samochody.

   Wyruszamy w kierunku Rezerwatu w Lesie Warmińskim. Wracamy do miejsca skąd wyruszamy. Trasa ma ok 12 km.

   Proszę zabrać coś do jedzenia i picia, wygodne buty, kurtki przeciwdeszczowe na wszelki wypadek (chociaż nie zakładam, że będzie padało), a przede wszystkim dobry humor.

   Warto przełożyć inne plany na później, by spotkać się z nami i wspólnie wędrować.

   WĘDRÓWEK CZAS ZACZYNAMY.

   Proszę o potwierdzenie, kto będzie brał udział w rajdzie.

   Pozdrawiam Danuta Glińska
    
 • Galeria zdjęć

   brak danych