• Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie ?
        • Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie ?

        • 20.03.2020 16:12
        • Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane jest nie tylko do nauki, bo jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Tylko świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Zadaniem rodzica w tej kwestii, jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, a co za tym idzie -nauczenie go samodzielnego poruszania się online.

           

          Drogi Rodzicu:

           

          1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem (pozwól mu wyrazić własne zdanie, nawet te najbardziej sprzeczne z Twoim – zaakceptuj je). Zadawaj pytania w taki sposób, aby dziecko nie czuło się odpytywane czy szpiegowane, ale widziało w tym Twoje zainteresowanie. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem. Możecie wzajemnie się nauczać.
          2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj co dziecko może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: wchodzenie na strony z grami dla osób powyżej 18 roku życia, podawanie numeru telefonu, strony pornograficzne czy publikowanie rodzinnych lub niestosownych  zdjęć

          Rodzicu, pamiętaj, że to Ty jesteś właścicielem sprzętu, a dziecko je tylko użycza – za Twoją zgodą i na Twoich warunkach.

          A co, jeśli Twoje dziecko złamie zasadę i wejdzie na niepożądaną stronę ? Umówcie się wcześniej, co będzie tego konsekwencją. Ważne, aby każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach i się ich trzymał – konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja.

          1.  Nie odcinaj dziecka od Internetu, bądź świadomy – zakazany owoc smakuje najlepiej. Ucz dziecko mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem, od którego nie da się uciec. W obecnej sytuacji, w pewien sposób ratuje nasze kontakty międzyludzkie, wspiera procesy poznawcze. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
          2. Naucz swoje dziecko zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki przetwarzanych treści. Warto uczulić dziecko na to, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia często są zmanipulowanie graficzne.
          3. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
          4. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed konsekwencjami dziecko może nie przyznać się do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania niż zatai pewne fakty. Pamiętaj, aby zawsze głośno wyrażać swoją akceptację dla dziecka, jednak nie zawsze dla jego czynów.
          5. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internetach. Znajdźcie strony internetowe, które chętnie obejrzycie razem, wspólnie poczytacie lub zagracie w grę.
          6. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce korzysta z telefonu. Kontroluj udział dziecka w grupach rówieśniczych, Messenger, snapchat, kanał na youtube, tiktoki, instagram itp., itd.
          7. Pamiętaj o takich możliwościach jak blokada rodzicielska, programy antywirusowe, blokowanie reklam o niedozwolonych treściach.

           

          Ważne, aby mówić dzieciom prawdę o Internecie (i nie tylko, dzieci odczytują z nas emocje, są naszymi bacznymi obserwatorami…). Nie chodzi o budowanie planszy zakazów, ale o wyznaczanie granic i przecieranie szlaków. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

           

           

          Pedagodzy szkolni

          Alicja Kochańska i Aleksandra Sokołowska

        • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych