• Regionalny Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej

    • Album fotograficzny

     W dniu 25 Października 2019 po raz kolejny Fundacja Prymus przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy Dywity, przeprowadziła Regionalny Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej. Od samego początku konkurs odbywa się w Brąswałdzie, we wsi pod Olsztynem, miejscu urodzenia poetki.

       
                  Anna Zientara-Malewska zmarła w październiku w 1984 roku i wkrótce po tym wydarzeniu  w roku 1987, powstał pierwszy konkurs w Brąswałdzie. Tradycją już jest, że co roku do Brąswałdu zjeżdżają się uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs 32 lata temu zaczynał pod nazwą
     „Co wiesz o Brąswałdzie?”, był wtedy głównie poświęcony historii wsi, a na jego zakończenie
     recytowano wiersze słynnej warmińskiej poetki. W roku następnym konkurs recytatorski był już osobnym wydarzeniem, a wzięło w nim udział 26 uczestników, reprezentujących szkoły w Brąswałdzie, Dywitach oraz licea ogólnokształcące z Lidzbarka i Kętrzyna. Obecnie konkurs przybrał wielkie rozmiary i renomę, ponieważ co roku bierze w nim udział blisko 70 recytatorów. Są to uczniowie bardzo zdolni i świetnie przygotowani. W tym roku udział wzięło 50 recytatorów z całego regionu. Wydarzenie to jest piękne pod wieloma względami
     . Konkurs jest spuścizną nie tylko poezji Anny Zientary-Malewskiej, ale również przybliża nam poezję innych poetów warmińskich, którzy tworzyli kiedyś i obecnie. Uczniowie wraz z opiekunami prócz klasycznych wierszy Anny Zientary-Malewskiej wybierają wiersze mniej znane m.in. Michała Lengowskiego, Alojzego Śliwy, Erwina Kruka, Kazimierza Brakonieckiego, które jury słyszało po raz pierwszy.
     To bardzo ważne, by dzieci i młodzież posiadała wiedzę  o warmińskiej Ziemi i jej poetach.
                 W tym roku ze szkoły podstawowej w Rusi, w konkursie udział wzięło trzech zdolnych uczniów, Maja Dąbrowska, Aleksandra Kurzeja oraz Mikołaj Perliński.
     Pierwszy raz w historii konkursu i szkoły, pierwsze miejsce w kategorii klas 7-8, wywalczył  Mikołaj Perliński z klasy 8. Była to dla nas ogromna radość i fascynujące doświadczenie.
     Mikołaj recytował wiersz Michała Lengowskiego „Przypomnienie”. Ujął Jury żartobliwym, ale poruszającym ważne sprawy wierszem. Przekaz tego wiersza jest uniwersalny i można go przełożyć na czasy współczesne. (Zachęcam do lektury „Poezja ludowa Warmii i Mazur. Antologia”, opracowanie Tadeusz Oracki, Warszawa 1957).
                 Maja Dąbrowska z klasy 3c zaprezentowała utwór Alojzego Śliwy
     „Naszo Łyno” w gwarze warmińskiej i wywalczyła wyróżnienie w kategorii klas 1-3.
     Wiersz mówił o rzece Łynie, tak ważnej dla Warmiaków. Maja miała na sobie regionalny strój warmiński i naszyjnik z bursztynu jak nakazuje tradycja, co zauważyło i doceniło jury konkursu. Pięknego stroju użyczyło nam Przedszkole Państwowe w Bartągu, za co bardzo dziękujemy. Gratulujemy naszym wychowankom i zapraszamy uczniów do następnej edycji konkursu w roku 2020!!!

      

 • Galeria zdjęć

   brak danych