• Andrzejkowe wróżby

29.11.2020 20:39

Wróżby andrzejkowe – Lanie wosku

Wróżby andrzejkowe w klasycznej odsłonie. Zabawa, w której dziecko (zawsze pod nadzorem dorosłego) przelewa roztopiony wosk przez dziurkę od klucza, do miski z zimną wodą. Taka wróżba to też rodzaj eksperymentu. Jeśli tylko możesz, to zaangażuj dziecko w całe przygotowania: roztapiania wosku, szukanie odpowiedniego klucza, rozmowa o tym, dlaczego jeszcze przed chwilą płynny wosk, tak szybko zastyga w zimnej wodzie.

Po wyjęciu i osuszeniu wosku zgadujecie, co powstało. Można to zrobić także etapami. Najpierw zgadywać, co widać i z czym kojarzy się kształt. Potem dopiero pobawić się w teatr cieni i odgadywać kształty pojawiające się na ścianie przy zgaszonym świetle i zapalonej lampce.

Niektóre interpretacje powstałych symboli:

• zwierzę domowe – stabilizacja,
        • dzikie zwierzę – przygoda,
        • samochód, samolot – podróż,
        • pieniądz – bogactwo,
        • kołyska – nowy członek rodziny,
        • jabłko – sukces,
        • gniazdo – przyjadą goście,
        • maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,
        • żółw – dobra rada,
        • gwiazda – dobra nowina,
        • góra – sporo kłopotów,
        • serce – nowa miłość,
        • kształt zbliżony do kształtu kraju – podróż do tego miejsca (np. but to Włochy),
        • dynia – zmiany w życiu,
        • diabeł – nieduże kłopoty,
        • anioł – dobre wieści,
        • krzyż – dopadnie cię choroba,
        • gwóźdź – niesprawiedliwość,
        • jajko – spełnią się marzenia,
        • klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,
        • żaba – spokojny rok,
        • motyl – czeka cię dużo zmian.
      • Dzień Myszki Miki

18.11.2020 06:47
      • Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa

10.11.2020 12:24

Papierowe listy odchodzą do lamusa, popularne zaś stały się wiadomości elektroniczne.

Dlatego uczniowie Naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji podtrzymującej

piękną tradycję wysyłania pocztówek. W wymianie biorą udział wszystkie chętne

placówki i przesyłają miedzy sobą pocztówki z podrowieniami. Dzieci podczas

przygotowywania kartek uczą się prawidłowego adresowania i przyklejania znaczków.

Przynosi to wiele pozytywnych emocji i wzbudza zainteresowanie mapą Polski.

Do tej pory udało Nam się wysłać 18 pocztówek.