• „Odkrywamy znane i nieznane zakątki gminy Stawiguda”

• 06.05.2024 11:34

•                              Sprawozdanie z pierwszego rajdu pieszego szkolnego koła PTTK przy SP w Rusi w ramach realizacji projektu „Odkrywamy znane i nieznane zakątki gminy Stawiguda”  finansowanego przez Gminę Stawiguda .
      • 28.04.2024r.  grupa rodziców, nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły wyruszyła na rajd pieszy ze Stawigudy do Wymoju. Trasa w obie strony liczyła 15 km. Przewodnikiem grupy była p. Urszula Bełza- przewodnik PTTK i emerytowana nauczycielka SP w Rusi.

Trasę rozpoczęliśmy z parkingu w centrum Stawigudy, skąd malowniczą leśną drogą dotarliśmy do Wymoju. Poznawanie miejscowości zaczęliśmy od spotkania z prezesem Stowarzyszenia „Mój Wymój” p. Janem, który w budynku dawnej polskiej szkoły, a obecnej świetlicy opowiedział o polskiej szkole, która działała w latach 1930-1939 jako świadectwo polskości na ziemi warmińskiej. Przed budynkiem świetlicy czekał na nas p. Andrzej Szyling leśniczy z leśnictwa Kieraj.  Z leśniczym wyruszyliśmy w ok. 5 kilometrową trasę w głąb lasu. P. Andrzej podzielił się z nami  wiedzą na temat mieszkańców rezerwatu- min. bobrów i bielika, pokazał granicę między Warmią i Mazurami na rzece Pasłęce, pokazał tamy i miejsca żerowania bobrów. Chwilę przed naszym przyjściem przywitał nas bielik szybujący nad Wymojem. Wędrówkę zakończyliśmy relaksem na wspaniale zagospodarowanej plaży nad jeziorem Wymojskim. Pogoda sprzyjała wędrówce. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Stawigudy. Dzięki dofinansowaniu gminy Stawiguda zjedliśmy po drodze pyszne bułeczki i wypiliśmy sok, a nagrodą za wysiłek było słodkie co nieco.

Polecamy trasę każdemu, kto chce w poznać zakątki gminy Stawiguda- Wymój jest uroczym miejscem na mapie naszej gminy.

Czekamy na majową wyprawę, tym razem z Bartąga przez Gągławki do Rusi.

LINK DO ALBUMU ZE ZJĘCIAMI