Matematyka po angielsku

18.10.2021 21:12

Matematyka po angielsku

Matematyka od wieków nazywana jest „Królową nauk”. Jednak wraz z wiekiem uczniów zmniejsza się u nich zainteresowanie prezentowanymi treściami nauczania oraz pojawia się pesymistyczne podejście do uczenia się matematyki. Ponadto, znaczna część uczniów nie potrafi wykorzystywać nowoczesnych technologii do celów edukacyjnych. Z kolei język angielski jest bardzo popularny i w większości lubiany przez uczniów. Na podstawie obserwacji oraz analizy ich postępów i osiągnięć zauważamy potrzebę uaktywnienia uczniów, kształtowania u nich umiejętności uczenia się i współpracy.    Innowacja „Matematyka po angielsku” jest naszą  odpowiedzią na potrzeby uczniów, a także wyjściem naprzeciw wymogom zawartym w aktualnej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.  Matematyka w połączeniu z językiem angielskim może ukazać społeczności szkoły nowe znaczenie i zastosowanie obu przedmiotów. Dzięki tej innowacji uczniowie klasy 8A będą rozwiązywać proste zadania z treścią w języku angielskim, co pozytywnie wpłynie na wzbogacenie słownictwa, czytanie ze zrozumieniem, a jednocześnie będą też w inny sposób korzystać z wiedzy matematycznej.

Małgorzata Żulewska

Monika Kudosz

• Wspomaganie rozwoju dziecka za pomocą metody Integracji Bilateralnej

29.09.2021 22:22

Innowacja „Wspomaganie rozwoju dziecka za pomocą metody Integracji Bilateralnej” jest odpowiedzią na szeroko pojętą integrację sensoryczną, a także wyjściem naprzeciw wymogom uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.

Ruch odgrywa fundamentalną rolę w procesie rozwoju i optymalizacji funkcjonowania motorycznego, społecznego, umysłowego i emocjonalnego każdego człowieka, a rozwijanie sprawności ruchowej nierozerwalnie powiązane jest z naszymi zdolnościami intelektualnymi i poznawczymi.

Poprzez ruch i dążenie do jego automatyzacji Integracja Bilateralna wspomaga rozwój znakomitej koordynacji, równowagi i kontroli postawy. Efektem tego jest poprawa funkcji sensorycznych dających możliwość płynnej współpracy sfery ruchowej i umysłowej. Dzięki doskonaleniu świadomości przestrzeni i własnego ciała sprzyja wielozadaniowości i wykorzystywaniu w pełni własnego potencjału. Poprawia precyzję działań i efektywność ruchów prowadząc do harmonijnej współpracy ciała z umysłem.

Niniejsza innowacja ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących z wprowadzenia metody Integracji Bilateralnej do zajęć z terapii integracji sensorycznej.

Autorką innowacji jest Anna Skorupska – Żółtańska.

• Zakodowany świat wartości

29.09.2021 22:14

Umiejętność kodowania i programowania jest jedną z podstawowych kompetencji XXI wieku.  Innowacja Zakodowany świat wartości powstała kierując się polityką oświatową państwa na rok szkolny 2021/2022 opublikowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz uwzględniając przy tym wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, umiejętność pracy zespołowej, kształtowanie właściwych postaw społecznych, uwrażliwienie na prawdę i dobro, dbałość o zdrowie w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie, kodowanie i eksperymentowanie. Autorką innowacji jest Anna Zalewska.

• „W świetlicy się nie nudzimy, bo szachy lubimy”

16.09.2021 15:34
        Innowacja pedagogiczna „W świetlicy się nie nudzimy, bo szachy lubimy” została opracowana przez Małgorzatę Kuźmicką wychowawcę świetlicy. Program innowacji skierowany jest do chętnych uczniów klas I-III uczęszczających do świetlicy szkolnej. Realizowany będzie od września 2021 do czerwca 2022r. Innowacja została opracowana zgodnie z założeniem MEN, aby szachy były na zajęciach w każdej szkole. Gra w szachy posiada walory nie tylko zabawowe, ale również edukacyjne, co jest potwierdzone naukowo jak i w praktyce. Cele innowacji: – wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów, rozwoju emocjonalnego i intelektualnego – zwiększenie umiejętności samodzielnego i logicznego myślenia, rozbudzanie kreatywności, wyobraźni przestrzennej oraz pamięci wzrokowej – kształtowanie ważnych cech osobowości, takich jak: odpowiedzialność, odwaga, intuicja, zdrowa rywalizacja, postępowanie według zasad fair play, – rozwijanie u uczniów koncentracji, determinacji, cierpliwości oraz poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości.
      • Ortofrajda czyli kolorowa ortografia

29.09.2021 22:49
        ORTOFRAJDA czyli KOLOROWA ORTOGRAFI

Głównym celem innowacji jest wyrobienie u uczniów umiejętności poprawnego pisania.

Metoda ta opiera się na zastosowaniu 6 kolorów: różowego, zielonego, granatowego, czarnego, brązowego i czerwonego przypisanych odpowiednio poszczególnym ortogramom ( tzn. rz, ż, ó, u, h, ch i wyjątkom).

Koncepcja ta, jest oparta na przekonaniu, że kolory przyciągają uwagę, a stałe skojarzenie koloru z literą powoduje zapamiętanie poprawnej pisowni.

Uczenie się ortografii jest tu zabawą, co jak wiadomo, dobrze służy dla osiągnięcia celów dydaktycznych, ponieważ wywołuje silną motywację, dziecko nie musi z wysiłkiem angażować uwagi dowolnej lecz mimowolnie uczy się czytania i poprawnej pisownie wyrazów. Gry i zabawy służą stymulowaniu aktywnego myślenia, uczą współdziałania, przyczyniają się do zwiększenia spójności grupy.

Podstawowym walorem  jest integracja doświadczeń wzrokowych, słuchowych i motorycznych sprzyjająca wielostronnemu poznawaniu i utrwalaniu zasad poprawnej pisowni.