- e-Twinning
- Projekt Power
- Laboratoria Przyszłości
- Wędrówki z Mikołajem Kopernikiem
- Ogólnopolski projekt ZABAWA SZTUKĄ
- Projekt MEiN „POZNAJ POLSKĘ”
- MegaMisja
- England in a nutshell
- Fundacja Szalony Krasnolud
- Z matematyką przez Ruś
- Bakcyl
- Trzymaj formę
- Kompetencje kluczowe szansą na rozwój dzieci
- Rustykalny Ogród Dydaktyczny
- In the World of Fairy Tales
- „Indywidualizacja jako podstawa pracy w klasach I – III”.
- „Z matematyką na co dzień”
- „Matematyka wokół nas”
- Pierwsze spotkanie z chemią
- Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)
- Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
- Cyfrowo i komputerowo
Pierwsze spotkanie z chemią
W ramach projektu „Pierwsze spotkanie z chemią" drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi Filia w Bartągu uczestniczyli w warsztatach naukowych, w trakcie których mieli możliwość po raz pierwszy przeprowadzić reakcje chemiczne oraz poznać różne pojęcia z zakresu chemii oraz fizyki pod okiem Pani Marty Ambrosewicz – Walacik.
Podczas pierwszego spotkania tematycznego przedstawiono wpływ cukru na zdrowie i rozwój młodego organizmu, wyjaśniono właściwości tego składnika pożywienia, jak również jego wpływ na zmianę gęstości i ciężaru roztworów przygotowanych z jego różnym dodatkiem. Co więcej, uczniowie uczestniczący w zajęciach poznali definicję pojęcia roztwór nasycony, stężenie, itp. oraz samodzielnie wykonali wieżę cukrową składającą się z barwnych roztworów o zróżnicowanym dodatku, jak również tęcze w pipecie.
Drugie spotkanie poświęcono właściwościom skrobi, źródłom jej pochodzenia oraz wpływie tego wielocukru na kondycję i zdrowie człowieka. Uczniowie poznali pojęcie wielocukru, budowę skrobi oraz definicję procesu termicznego tego składnika – kleikowania. Następnie każdy z uczestników został zapoznany z mechanizmem próby jodowej, po czym samodzielnie, wykorzystując jodynę, oznaczył zawartość skrobi w różnych produktach spożywczych.
Projekt „Pierwsze spotkania z chemią” Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i Dzieci „Nad Łyną” został dofinansowany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego nr 1 „Organizacja zajęć i wydarzeń o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży z Gminy Stawiguda”.
Koordynator projektu w szkole – Agnieszka Anna Dziemianowicz.