• Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie ?
     • Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie ?

     • 20.03.2020 16:12
     • Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane jest nie tylko do nauki, bo jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Tylko świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Zadaniem rodzica w tej kwestii, jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, a co za tym idzie -nauczenie go samodzielnego poruszania się online.

       

      Drogi Rodzicu:

       

      1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem (pozwól mu wyrazić własne zdanie, nawet te najbardziej sprzeczne z Twoim – zaakceptuj je). Zadawaj pytania w taki sposób, aby dziecko nie czuło się odpytywane czy szpiegowane, ale widziało w tym Twoje zainteresowanie. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem. Możecie wzajemnie się nauczać.
      2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj co dziecko może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: wchodzenie na strony z grami dla osób powyżej 18 roku życia, podawanie numeru telefonu, strony pornograficzne czy publikowanie rodzinnych lub niestosownych  zdjęć

      Rodzicu, pamiętaj, że to Ty jesteś właścicielem sprzętu, a dziecko je tylko użycza – za Twoją zgodą i na Twoich warunkach.

      A co, jeśli Twoje dziecko złamie zasadę i wejdzie na niepożądaną stronę ? Umówcie się wcześniej, co będzie tego konsekwencją. Ważne, aby każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach i się ich trzymał – konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja.

      1.  Nie odcinaj dziecka od Internetu, bądź świadomy – zakazany owoc smakuje najlepiej. Ucz dziecko mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem, od którego nie da się uciec. W obecnej sytuacji, w pewien sposób ratuje nasze kontakty międzyludzkie, wspiera procesy poznawcze. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.
      2. Naucz swoje dziecko zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki przetwarzanych treści. Warto uczulić dziecko na to, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a oglądane zdjęcia często są zmanipulowanie graficzne.
      3. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
      4. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed konsekwencjami dziecko może nie przyznać się do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania niż zatai pewne fakty. Pamiętaj, aby zawsze głośno wyrażać swoją akceptację dla dziecka, jednak nie zawsze dla jego czynów.
      5. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internetach. Znajdźcie strony internetowe, które chętnie obejrzycie razem, wspólnie poczytacie lub zagracie w grę.
      6. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce korzysta z telefonu. Kontroluj udział dziecka w grupach rówieśniczych, Messenger, snapchat, kanał na youtube, tiktoki, instagram itp., itd.
      7. Pamiętaj o takich możliwościach jak blokada rodzicielska, programy antywirusowe, blokowanie reklam o niedozwolonych treściach.

       

      Ważne, aby mówić dzieciom prawdę o Internecie (i nie tylko, dzieci odczytują z nas emocje, są naszymi bacznymi obserwatorami…). Nie chodzi o budowanie planszy zakazów, ale o wyznaczanie granic i przecieranie szlaków. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

       

       

      Pedagodzy szkolni

      Alicja Kochańska i Aleksandra Sokołowska

     • więcej
     • Jak pomóc dziecku w poradzeniu sobie z sytuacją epidemii?

     • 18.03.2020 12:19
     • Autor: mgr Ola Radomska – psycholog szkolny

      Epidemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich. Wywołała wiele silnych emocji zarówno
      w dorosłych, jak i dzieciach. Pojawiają się niedowierzanie, bunt, lęk. Są to całkiem naturalne reakcje w sytuacji, która wymaga od nas zmiany dotychczasowego stylu życia, która wiąże się z niepewnością, a do tego podsycana jest fake newsami.

      Być rodzicem „w czasach zarazy”

      Najlepszym wyborem będzie teraz przyjęcie postawy spokoju oraz rozwagi. Dobrze jest być poinformowanym – rozumieć, co się dzieje, a równocześnie trzeba zadbać o to by się nie przytłoczyć niepomyślnymi wiadomościami. Niezbędne może okazać się ograniczenie wiadomości, szczególnie, gdy jest się z dzieckiem, np. ustalić w domu zasadę: „Godzina informacji o koronawirusie dziennie”. Warto korzystać przy tym ze zweryfikowanych źródeł.

      Należy zaakceptować fakt, że mamy do czynienia z pandemią i musimy podjąć pewne działania w celu ochrony siebie, swoich bliskich czy w imię odpowiedzialności społecznej. Bo w tej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoją rodzinę, ale również za wszystkich, których spotykamy. Zamknięcie szkół w tym momencie nie oznacza, że dzieci mają ferie. Zadaniem, które stoi przed rodzicami jest wytłumaczenie i wprowadzenie nowych zasad w domu - wytycznych Ministerstwa Zdrowia, np. częstsze mycie rąk, zalecenie zaniechania spotkań ze znajomymi.

      Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

      Dzieci obserwują dorosłych i widzą, że coś się dzieje, nawet jeżeli do końca nie rozumieją, o co chodzi z tym koronawirusem. Aby uniknąć nieporozumień (np. pełnego lęku przekonania dziecka, że wszyscy zginiemy) warto wytłumaczyć dziecku, jaka jest sytuacja. Można zacząć od zapytania, co dziecko już wie. Co usłyszało w telewizji? Co zrozumiało? Zweryfikować, ile posiadanych przez dziecko informacji jest faktami, a ile stanowią mity.

      Najmłodszym dzieciom można pokazać publikację psycholog Manueli Moliny Cruz, którą umieszczono bezpłatnie na stronie: https://www.mindheart.co/descargables (w różnych językach). Autorka w prosty, obrazkowy sposób wyjaśnia, że koronawirus to m.in. „kuzyn” wirusa grypy i powoduje pewne dolegliwości.

      Trzeba wytłumaczyć dziecku również to, co powinniśmy zrobić, aby wspólnie zadbać o zdrowie w tym czasie, np. myjąc ręce, przebywając w najbliższych dniach więcej w domu czy kontaktując się z babcią i dziadkiem raczej telefonicznie. Dzieci potrzebują usłyszeć, że się o nie troszczyny, jesteśmy obecni i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie.

      Dziecko nie potrzebuje znać statystyk nt. śmiertelności i czy liczby osób zakażonych. Jeżeli o to pyta, warto dostrzec emocje które być może się za tym kryją i uprawomocnić je:

      • Zauważajmy emocje i nazywajmy stany, które widzimy, np. „Wyglądasz na zmartwionego”.

      • Dajmy dziecku prawo do przeżywania tego, co czuje, pokażmy, że jego doświadczenie jest czymś normalnym/ naturalnym, np. NIE mówmy: „Nie bój się, będzie dobrze”; zamiast tego POWIEDZMY: „Rozumiem, że możesz się bać. To normalne. Ludzie czasem się boją’.

      • Przypominajmy dziecku o środkach ostrożności, które podjęliście wspólnie, a także o swoim wsparciu i trosce o nie.

      Niektóre dzieci bardziej dotkliwie mogą doświadczyć obecnej sytuacji, m.in. dzieci wysoko wrażliwe czy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ci mali ludzie potrzebują ustalonego rytmu, pewnych ram, w których toczy się ich życie. Warto dać sobie dużo wyrozumiałości (również wobec siebie) i czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. W takich przypadkach pomocne może się okazać ustalenie od razu konkretnego planu dnia i wyjaśnienie dziecku na tyle, na ile jest to możliwe, że jest to plan tylko na czas pobytu w domu w związku z koronawirusem.

      ***

      Kluczowe będzie nasze nastawienie. Można podejść do tej sytuacji jako do trudności, niewygód, z lękiem i oporem, a można też dostrzec w niej czas na pogłębianie relacji z dzieckiem – poznawanie jego zainteresowań, dostrzeżenie tego, na co w pośpiechu współczesności nie było przestrzeni, jako czas na zatrzymanie i spędzanie razem wartościowego czasu.

     • więcej
     • Lekcje z internetu – rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje

     • 18.03.2020 12:20
     •  

      Lekcje z internetu    Zdalne lekcje

      Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!

      Zgodnie z podstawą programową

      Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.

      Inspiracja dla nauczycieli

      Naszą intencją jest to, aby uruchomiona strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To jedynie podpowiedź. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.

      Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele nauczania początkowego znajdą materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.

      Poza językiem angielskim, na stronie znajdują się także podpowiedzi do wykorzystania na lekcjach niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Nie zapomnieliśmy też o takich przedmiotach jak np. podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa. Co ważne, wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.

      Epodreczniki.pl – platforma do zdalnej nauki

      To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

      –Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

      Materiały dostępne na platformie są:

      • bezpłatne,
      • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
      • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
      • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
      • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
     • więcej
 • Galeria zdjęć

   brak danych