Aktualności
Gminny Turniej "Bezpieczny rowerzysta"
Edukacja prozdrowotna
29 października w ramach edukacji prozdrowotnej Pan Krzysztof Litwiniuk, poprowadził zajęcia w-f'u w klasie ID. Dzieci chętnie wykonywały ćwiczenia i z radością uczestniczyły w zajęciach. Natomiast na jednym z wcześniejszych spotkań jako aktywny trener i triathlonista opowiedział dzieciom nie tylko o tym, jak ważny jest zdrowy styl życia czyli aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Ale również o tym, jak ważna jest cierpliwość i sumienność w realizacji marzeń i dążeniu do celu. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
11
Pola Nadziei
Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi Filia w Bartągu, uczestniczy w sztandarowym projekcie szkolnych Pól Nadziei. Symbolem tego projektu są żonkile. W związku z powyższym dnia 25.10.2019r., wolontariusze z klas I - III dosadzili na Polach Nadziei przy szkole w Bartągu - 100 sztuk żonkili, wykonując przy tym szereg prac porządkowych.
1
Odwiedziny technika dentystycznego
W piątek, 18 października, w ramach edukacji prozawodowej, kl 2b odwiedziła p. Dominika Wiączek-Anuszewska. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca technika dentystycznego (protetyka). Zobaczly jak powstaje wycisk szczęki i co potem z nim się dzieje aż do powstania protezy uzębienia. Poznały też nazwy poszczególnych zębów i jaką rolę spełniają oraz dowiedzieli się jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej i uzębienia. Na pamiątkę tego spotkania każdy uczeń otrzymał komplet sztucznych zębów, które są wstawiane w protezach.
13
Projekt Współpraca Olsztyna z Japonią
24.10.2019 roku odbyły się kolejne warsztaty z naszymi gośćmi z Japonii. Klasa 2c miała okazję zapoznać się z japońską techniką origami. Zajęcia prowadziła Pani Sachiko Tsuda. Dzieci nauczyły się, jak zrobić samodzielnie czapkę i ptaka techniką origami. Uczniowie słuchali poleceń w języku japońskim, na polski tłumaczył nasz Pan Yoichi. Wspaniała nauka i zabawa pozwoliła dzieciom poznać część kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Dziękujemy Yoichiemu i Jego Projektowi Współpracy Olsztyna z Japonią oraz oczywiście zawsze serdecznie zapraszamy do naszej szkoły.
16
32 Regionalny Konkurs Recytatorski im. Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie
Uczniowie naszej szkoły, Mikołaj Perliński, Aleksandra Kurzeja oraz Maja Dąbrowska 25.10.2019 wzięli udział w 32 regionalnym konkursie recytatorskim im. Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie. Wróciliśmy z nagrodami, Maja Dąbrowska z klasy 3c w kategorii klas I-III zdobyła wyróżnienie, a Mikołaj Perliński z klasy 8 wywalczył pierwszą nagrodę w kategorii klas VII-VIII!!!Poziom był bardzo wysoki i 45 recytatorów. W międzyczasie odwiedziliśmy rodzinny dom Marii Zientary-Malewskiej i złożyliśmy kwiaty przy jej pomniku. Zdążyliśmy zobaczyć również izbę warmińską dawnej szkoły w Brąswałdzie gdzie Maria Zientara-Malewska spędzała wiele czasu nad swoją twórczością. Dzień był bardzo emocjonujący i edukacyjny. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie chętnie recytują i wygrywają.
12
"Wstańcie, chodźmy!"
W dniach 14-18 X 2019r. w Szkole Podstawowej w Rusi im. 11 Listopada Filia w Bartągu, odbyło się szereg inicjatyw koordynowanych przez B. Rogulską, w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!". Członkowie SKC pełnili wartę honorową przy portrecie Ojca Świętego Jana Pawła II. Przedszkolaki z Bartąga, wolontariusze SKC oraz uczniowie klas I - III, odwiedzili pomnik - głaz, poświęcony osobie JP II przy kościele p. w. Św. Jana Ewangelisty i Opatrzności Bożej w Bartągu. Odbyła się projekcja filmu o JP II. Korelacja przedmiotowa poświęcona Jego życiu i powołaniu. Przygotowanie gazetki szkolnej i ekspozycji w holu szkolnym, składającej się z książek, encyklik, albumów o JP II. Kulminacją był dzień - 16 X 2019r., w którym wolontariusze SKC przeprowadzili Akcję "Żółta wstążka", rozdając cukierki i przypinając wstążki w papieskich kolorach. W tym dniu zostały ogłoszone też wyniki konkursu o JP II przeprowadzonego w szkole i w przedszkolu, a jego uwieńczeniem była wystawa prac w szkole i w kościele w Bartągu.
23
Zimowanie
Klasy 2a i 3a przygotowały grządki do zimowania. Dzieci zebrały ostatnie jesienne plony i usunęły resztki zwiędłych roślin. Rośliny te znalazły swoje miejsce na kompostowniku, który systematycznie uzupełniamy resztkami organicznymi. W ten sposób pozyskamy nowe podłoże do naszych grządek, które oczekują na wiosenne zasiewy.
8
Żywa lekcja biologii
21 i 22 października b.r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli firmy „Modliszka” z Torunia, którzy zorganizowali wystawę zwierząt egzotycznych – ciekawych gatunków bezkręgowców oraz kręgowców z gromady gadów.
Zainteresowanie uczniów było ogromne, bo większość po raz pierwszy mogła zobaczyć skorpiona, straszyka nowogwinejskiego i australijskiego, karaczana madagaskarskiego, który jest jednym z największych owadów na świecie - długość ciała około 8cm.
Ciekawie było obserwować zachowanie modliszki z odnóżami złożonymi niczym do modlitwy, czy liczyć odnóża wijów. Dreszczyk emocji przeszył każdego, kto „oko w oko” spotkał się z gekonem, którego naturalnym środowiskiem życia są kraje Azji.
Odważnych w zachwyt wprawiały gatunki ptaszników, których naturalnym środowiskiem życia są kraje Ameryki Południowej. Największy z nich – olbrzymi - ma rozpiętość odnóży do 28cm, czyli jego średnica jest zbliżona do średniej wielkości pizzy.
W skupieniu obserwowaliśmy Agatę i Jacka – zachwycające kameleony, które zmieniają barwę ciała między innymi w zależności od nastroju.
Wśród liści z trudem można było odnaleźć patyczaka czy liśćca, które chętnie wraz ze straszykami były zakupywane do domowych hodowli.
15
Moniuszko - współczesny, polski, europejski
10 października klasa 2a była na zajęciach edukacyjnych pt. Moniuszko - współczesny, polski, europejski w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie. Dzieci zapoznały się z życiorysem Stanisława Moniuszki. Wzięły udział w zajęciach warsztatowych: rozpoznawanie utworów, wyrażanie emocji oraz uczestniczyły w prekelcji na temat twórczości i recepcji dzieł kompozytora.
10
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020 gotowi do działania !
Zbiórka dla schroniska zwierząt w Tomarynach
Z myślą o bezpańskich zwierzętach zorganizowaliśmy w naszej szkole jesienną zbiórkę dla ośrodka w Tomarynach. Inicjatorem akcji była Lena z klasy VIC, która wraz z tatą przekazała dary oczekujacym zwierzakom. Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy nie pozostali obojętni na los czworonogów.
9
KONTO RADY RODZICÓW
38 1020 3541 0000 5602 0209 3433
Ślubowanie
11 października 2019r. odbylo się uroczyste ślubowanie i pasowanie Pierwszoklasistow na uczniów Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Stawiguda Pan Michał Kontraktowicz. Uczniowie zdali egzamin śpiewająco i fantastycznie zaprezentowali się w występie artystycznym. Pierwszakom życzymy samych radosnych chwil i wielu sukcesów.
11
,,Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej i ich rodzin
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
,,Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej i ich rodzin
w ramach „PROGRAMU OGRANICZANIA PRZESTĘPCZOŚCI ASPOŁECZNYCH ZACHOWAŃ
RAZEM BEZPIECZNIEJ im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020” (2019 r.)
Realizacja projektu dofinansowanego przez MSWiA
oraz Gminę Stawiguda
„BEZPIECZNY ROWERZYSTA”
Dzień Edukacji Narodowej 2019
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
11 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Rusi zostały przeprowadzone wybory do SU. Poprzedziła je kampania wyborcza, w trakcie której dziesięcioro kandydatów, na plakatach wyborczych zaprezentowało swoje programy.
W głosowaniu wzięło udział 234 uczniów z klas IV – VIII. Oddano 228 ważnych głosów i 6 nieważnych.
Po podliczeniu głosów przez Komisję Wyborczą, do Rady Samorządu weszli uczniowie z największą ilością głosów. Dwoje kandydatów uzyskało tę samą ilość głosów.
Nad przebiegiem kampanii i wyborów czuwał opiekun SU.
Rada Samorządu Uczniowskiego:
1. Zuzanna Kontraktowicz – przewodnicząca
2. Aleksandra Borysewicz – z-ca przewodniczącej
Członkowie:
3. Barbara Kotlińska
4. Angelika Przybylska
5 Mateusz Prusaczyk
6. Michalina Dziemianowicz
7. Rafał Komoszewski
Serdecznie gratulujemy ! Życzymy wytrwałości i pomysłowości
w organizowaniu zaplanowanych obietnic.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego:
Katarzyna Dymarska
46
Piesza wycieczka krajoznawcza
Pierwsza piesza wycieczka krajoznawcza uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi poprowadzona przez Pana Marcina Dublaszewskiego. Dzieci razem z rodzicami przeszli 12 kilometrów, a na koniec czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami.
W organizację włączyli się:
- Wójt Gminy Stawiguda Pan Michał Kontraktowicz;
- Sekretarz Gminy Stawiguda Pan Artur Bal;
- Z-ca Przewodniczącego Rady Gminy Pan Paweł Palczewski.
za co serdecznie DZIĘKUJEMY!
A dzieci i rodziców zapraszamy na kolejną wycieczkę. Może uda się ją zorganizować niebawem.
17
Pola Nadziei
Dnia 04.10.2019r. o godz. 13.00 w Kościele p.w. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, odbyła się uroczysta inauguracja XVII edycji akcji "Pola Nadziei". W odpowiedzi na zaproszenie Hospicjum Domowego, w inauguracji wzięli udział przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas - uczniowie klas I - VIII ze Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi oraz Filia w Bartągu, pod opieką p. B. Rogulskiej i p. M. Dzieńkowskiego. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta, a po niej miało miejsce symboliczne sadzenie żonkili przez wolontariuszy, którzy w ten sposób oficjalnie zainaugurowali akcję "Pola Nadziei". Na spotkaniu nie zabrakło świadectw osób, które pomagają, a na koniec słodkiego poczęstunku.
22
Święto wszystkich chłopców
30 września- dzień jedyny w swoim rodzaju, bo to święto wszystkich chłopców.
Z tej okazji cała klasa VI c spędziła wspólnie radosne chwile na kręgielni.
A na koniec - przysmak prosto z Włoch – pizza w trzech odsłonach.
7
ArchiwumWyloguj Aktualności