Dnia 19 marca uczniowie klasy 4b i 6d uczestniczyli w warsztatach w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim z okazji Światowego Dnia Recyklingu. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób radzić sobie z odpadami, jak segregować je do odpowiednich pojemników. W sposób praktyczny dzieci zostały zapoznane z tematyką recyklingu i segregacji odpadów. W alejkach sklepowych przy użyciu aplikacji Sorteusz uczniowie znajdowali produkty, skanowali kod i sprawdzali, do jakich pojemników będą mogli je wrzucić. Dzięki uprzejmości pracowników uczniowie zrozumieli, że ponowne wykorzystanie odpadów pozwala chronić środowisko, które jest domem dla wszystkich żywych istot na Ziemi.
Aktualności
Światowy Dzień Recyklingu z UWM
- 1
Szkoła międzypokoleniowa
.
Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Spotkania z Poezją".
20 marca 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie odbyły się eliminacje gminne w 41 już Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Spotkania z Poezją".
W wydarzeniu wzięło udział 9 uczestników z naszej szkoły, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych.
Uczestnicy prezentowali utwory poetyckie i prozatorskie zgodnie z zasadami konkursu. Jury w składzie: Anna Burzyńska, Krystyna Matejewska oraz Jolanta Młyńska oceniały występy, zwracając szczególną uwagę na interpretację tekstu, estetykę mówienia oraz dobór repertuaru do wieku i osobowości recytatora.
Te eliminacje przejdą do historii, ponieważ nasi uczniowie zgarnęli wszystkie ważne miejsca na podium!!!!!🎙🎤🎙🎤👍Po wnikliwej analizie jury na poszczególnych miejscach, ulokowali się następujący uczniowie:
• I grupa wiekowa (klasy I-III):
I miejsce: Daria Bartkiewicz klasa 3h
II miejsce: Stanisław Połeć klasa 3h
III miejsce: Katarzyna Leszczuk klasa 3g
• II grupa wiekowa (klasy IV-VI):
I miejsce: Kaja Ujma 5c
II miejsce: Izabela Szatkowska 6a
III grupa wiekowa (klasy VII-VIII):
I miejsce: Agata Szatkowska 8c
II miejsce: Michał Jan Kordan 8c
Nasi uczniowie rządzili na scenie!!!! Brawo!!! Uczniowie, którzy otrzymali dyplomy uczestnictwa tj. Dawid Bal 6d i Louis Kluczek 6d, ostrzą już języki do następnych eliminacji w kolejnym roku szkolnym 2026!!!
Zdobywcy I i II miejsca w każdej z kategorii wiekowej będą reprezentować Gminę Stawiguda w kolejnych etapach konkursu, które już 24 marca w Olsztynku. Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji recytatorskiej.
5
Zespół Głosownia
Nasi uczniowie ze szkolnego zespołu "Głosownia" w Rusi mieli okazję odwiedzić profesjonalne studio nagrań w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie. Nagrali upragnione słuchowisko na podstawie autorskiego opowiadania opiekuna zespołu, Agnieszki Szatkowskiej "Pamiętnik Niewidzialnej Dziewczyny".W iście profesjonalnym wnętrzu, dzięki uprzejmości i otwartości dyrektora GOK-u pana Witolda Lubowieckiego, mogli doświadczyć i zobaczyć jak to naprawdę jest. Mikrofony, głośniki, odsłuch, cały sprzęt, specjalne wygłuszenie ścian i podłóg. Wszystko po to, by głos po drugiej stronie wybrzmiał i zabrzmiał jak w prawdziwym dubbingu. Zespół w składzie Robert Kadaj, Grzegorz Król, Maria Puścian, Zofia Moszczyńska, Agata Szatkowska, Michał Kordan, Julia Rosińska i Amelia Pająk. To ciekawe doświadczenie, dzięki któremu poznali również, że zawód lektora czy aktora dubbingowego to nie łatwa praca. Chwila nieuwagi i zaplątany język mógł zakłócić przebieg nagrań. Dyrektor był koordynatorem nagrania i na bieżąco usuwał błędy. Na szczęście pomyłek było niewiele, nasi uczniowie byli świetnie przygotowani do tego przedsięwzięcia.
Efekty pracy zespołu będzie można wkrótce usłyszeć.Link do nagrania będzie udostępniony na Facebooku Szkoły. Gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na premierę słuchowiska!!!
1
Międzynarodowy turniej rugby
- 7
W litewskiej Kłajpedzie odbył się międzynarodowy turniej rugby gdzie uczniowie naszej szkoły połączyli siły z @Akademia Rugby Team Olsztyn oraz wpierani przez kilku zawodników z Gietrzwałdu rzucili rękawice litewskiem klubom RK Klaipedos kovas z Kłajpedy, SM Gaja 1, SM Gaja II z Kowna, RK Titanas z Silute oraz łotewskiemu RK Mitawa. Również Niedźwiedzie Białystok reprezentowali barwy biało-czerwone na turnieju. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie. Uczniom klas 4 i 6 udało się wygrać po dwa mecze i zajęli 5 miejsce. Sporą niespodziankę sprawili zawodnicy kategorii żak którzy przywieźli z turnieju brązowy medal oraz puchar. To ogromny sukces i wielki zaszczyt, bowiem na ostatnim turnieju podium było blisko, tym razem nie odpuściliśmy. Walka była tak zacięta, że regulaminowy czas gry nie wyłonił zwycięscy. Dopiero złote przyłożenie zepchnęło drużynę z Łotwy na 4 miejsce. Cały turniej przebiegł bezpiecznie i był bardzo dobrze zorganizowany. Poza rozgrywkami znaleźliśmy chwilę na spacer po plaży oraz zwiedzanie Kowna. Ogromne podziękowania dla @Koma Rugby Team Olsztyn za wspieranie naszej młodzieży oraz @Buisnes Club Fundacja Czas na Rugby za umożliwienie przeżycia tak wspaniałej przygody.
Sukces naszej uczennicy!
W miniony weekend Zofia Konopka z kl. VIIc brała udział w Ogólnopolskim Turnieju w Szabli w ramach XIV Pucharu Żubrów w Skawinie. W zawodach uczestniczyło blisko 300 zawodniczek i zawodników. Po ciężkich walkach stanęła na wymarzonym podium, zajmując 3 miejsce!Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Brawo Zosiu!!!
Udział w konkursie ekologicznym
Uczniowie Naszej szkoły biorą udział w XI edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele 2024/2025. Zadaniem ekozespołów było:
- zaprojektowanie i przygotowanie gry planszowej wielkoformatowej na temat recyklingu,
- zaprezentowanie przez ekozespoły swojej gry dla innych uczniów.
13 marca 2025 r. w klasie VA i VD na lekcjach biologii odbyły się prezentacje "planszówek" przez konkursowe ekozespoły.
Ekozespoły przy wykorzystaniu gier miały okazję poszerzyć wiedzę innych uczniów z recyklingu elektroodpadów i opakowań.
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Naszych uczniów.
Powodzenia8
Sukces uczniów klasy 2E!
Z ogromną radością dzielimy się fantastyczną wiadomością – nasi uczniowie z klasy 2E zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu dla klas I-VIII „EKOzakręceni” Edycja I - na najbardziej inspirujące aktywności proekologiczne Uczniowie od września z wielkim zaangażowaniem realizują międzynarodowy projekt eTwinning „BIOdiversity”, a ich działania zostały docenione w ogólnopolskim konkursie! Ich zaangażowanie w ochronę różnorodności biologicznej i promowanie ekologicznych postaw zostało docenione w wyjątkowy sposób – w nagrodę uczniowie wezmą udział w warsztacie „Moda i Woda” ufundowanym przez firmę BIC Podczas inspirujących warsztatów dzieci dowiedzą się: jak przemysł modowy wpływa na klimat i zasoby wodne, jak podejmować bardziej świadome wybory konsumenckie, jak małe zmiany mogą mieć wielki wpływ na przyszłość naszej planety. To kolejny dowód na to, że pasja, edukacja i działanie mogą zmieniać świat! Gratulujemy wszystkim uczniom klasy 2E wspaniałego projektu i wygranej! Jesteśmy dumni, że młode pokolenie tak aktywnie angażuje się w ochronę środowiska!
Sukces naszego ucznia
W Sobotę 08.03.2025 r. odbyły się VII Otwarte Mistrzostwa Północnego Mazowsza w pływaniu pod Patronatem Burmistrza Miasta Mława Piotra Jankowskiego.
W mistrzostwach wzięło udział 28 klubów z Województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Łącznie 492 zawodników w różnych kategoriach wiekowych.
Janek wystartował w 4 konkurencjach w swojej kategorii wiekowej:
- 1 miejsce, złoty medal w stylu grzbietowym 100m.
- 2 miejsce, srebrny medal w stylu grzbietowym 50m.
- 2 miejsce, srebrny medal w stylu motylkowym 50m.
- 4 miejsce, w stylu dowolnym 50 m.3
Projekt ogólnopolski - Postaw na Słońce
I etap projektu ogólnopolskiego "Postaw na Słońce" zakończony. Czekamy na wyniki. W ramach konkursu uczennice klasy 7c wykonały kilka ważnych działań:
1. Wcieliły się w rolę reportera lokalnej gazety, którego zadaniem było napisać artykuł o energii elektrycznej w naszej okolicy. Zbadały temat i dowiedziały się, skąd pochodzi.
2. Poznały odnawialne źródła energii. Zdobytą wiedzę przedstawiły na prezentacji multimedialnej.
3. Zdobyły wiedzę o odnawialnych źródłach energii i dokładnie zapoznały się z jedną z technologii OZE-fotowoltaiką.
Zdobytą wiedzę przedstawiły w postaci plakatów edukacyjnych.
1
Rajd pieszy szkolnego Koła PTTK
Z początkiem nadchodzącej wiosny członkowie szkolnego koła PTTK w Rusi postanowili wybrać się na rajd pieszy. Spotkaliśmy się na parkingu przed hotelem Manor w Gutkowie skąd z panem Włodzimierzem właścicielem osady Ataman wyruszyliśmy w poszukiwaniu przygody. Maszerowaliśmy wzdłuż jeziora Redykajny i jeziora Żbik oraz ścieżkami malowniczego warmińskiego terenu by powrócić po godzinnym 8 kilometrowym spacerze do osady Ataman. Tam przy dźwiękach muzyki mieliśmy wspaniałe ognisko z pieczeniem kiełbasek, przejażdżkę konną, rzucanie podkowami do celu oraz strzelanie z łuku. We wspaniałej przygodzie uczestniczyło 37 osób. Czekamy na słońce i kolejne wyprawy.
18
Żółć, gżegżółka, źdźbło, szczeżuja...
Deklinacje, koniugacje, stopniowanie... jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Dzieciaki ze szkoły w Rusi i Bartągu nie mają z tym żadnego problemu.
W piątek i poniedziałek z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poloniści urządzili dla nich w szkole zabawy z językiem polskim.
Osiem różnych stacji zadaniowych, zbieranie punktów do wymiany na oceny. W trakcie zmagań z wyzwaniami uczniowie i chętni nauczyciele (a tych nie brakowało) mogli sprawdzić swoją wiedzę z gramatyki i ortografii, a nawet elastyczność języka. Tak, tak, była też „gimnastyka buzi i języka”, bo nie jest łatwo przeczytać słynne polskie łamańce językowe. Spróbujcie sami:
• Czy trzy cytrzystki grają na cytrze? Czy jedna płacze, a druga łzy trze?
• Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik.
• Mąż gżegżółki w chaszczach trzeszczy, W krzakach drzemie kszyk… A w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg…
14
🚨 Razem dla bezpieczeństwa! 🚨
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rusi z dumą uczestniczyli w Ogólnopolskich Obchodach Dnia Europejskiego Numeru Alarmowego 112 w Olsztynie. Jako wolontariusze mieliśmy wyjątkową okazję współpracować z uczniami V LO im. Wspólnej Europy w Olsztynie, realizującymi projekt #ReanimAkcja w ramach Zwolnionych z Teorii.
Nasze stanowisko edukacyjne przyciągnęło wiele osób, którym pokazywaliśmy, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. To była świetna lekcja odpowiedzialności i realna szansa, by zwiększać świadomość o tym, jak ważne jest ratowanie życia. 🩺✨
Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia – razem możemy więcej! 💙
#PomaganieMamyWeKrwi #PierwszaPomoc #112 #ZwolnieniZTeorii #ReanimAkcja #SzkołaPodstawowaWRusi6
Sukces naszej uczennicy
W czasie ferii Maja Bogdanowicz z klasy IB nie próżnowała Brała udział w kolejnych turniejach szachowych. Zdobyła drugie miejsce na turnieju w Gdańsku oraz trzecie miejsce w Tczewie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
FESTIWAL JASEŁEK W KĘTRZYNIE
FESTIWAL JASEŁEK W KĘTRZYNIE
Dnia 17.01.2025r. odbył się XXVIII Festiwal Jasełek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Kętrzynie. Było to niezwykłe przeżycie pod względem duchowym oraz kulturalnym. Przepiękne przedstawienia uczestników przybliżyły niezmienną prawdę o Bożym Narodzeniu, niosąc ze sobą przesłanie nadziei i miłości. Atmosfera życzliwości oraz pomocy wytworzona przez organizatorów Festiwalu sprawiła, że można było poczuć się jak w domu, szczególnie podczas poczęstunku z pyszną, gorącą herbatą:)
Wśród grup z województwa warmińsko - mazurskiego, naszą szkołę reprezentowała klasa 2D, która zajęła I miejsce!
Gratulujemy:))
11
Bal karnawałowy w Bartągu
Bal karnawałowy w Bartągu
33. Finał WOŚP
Kochani! 33. FINAŁ WOŚP już za nami 🎉
💖 Dziękujemy za wspólne granie!💖
🎉 Dzięki Wam po raz kolejny udało się pokazać, jak wielkie mamy serca!
❤️Z ogromną radością informujemy, że na ten moment udało nam się zebrać aż 23068,42 zł! 💰
😍 Licytacje na Allegro nadal są aktywne!😄 To niesamowity wynik, który pokazuje,
jak wiele możemy osiągnąć razem!
🫶 Zagraliśmy z całych sił i stworzyliśmy niesamowitą atmosferę, która na długo pozostanie w naszych sercach! ❤️🎶Dzięki Wam w tym roku możemy wspierać zdrowie i życie dzieciaczków 💕
Dziękujemy, że byliście z nami!
🥰#WOŚP2025 #GramyDoKońcaŚwiataiJedenDzieńDłużej 🎶❤️Link do zdjęć ---> KLIKNIJ TUTAJ
📢 Tydzień "Bezpiecznych Ferii" w naszej szkole! ❄️🚑
W minionym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych „Bezpieczne Ferie”, prowadzonych przez wolontariuszy Szkolnego Koła Ratownictwa i Szkolnego Koła Wolontariatu V LO Zreanimowani w ramach projektu społecznego ReanimAkcja realizowanego podczas olimpiady Zwolnieni z Teorii. 🌟
Podczas zajęć uczniowie:
🚨 obejrzeli scenki pozoracyjne, pokazujące prawidłowe reakcje w nagłych sytuacjach,
💓 trenowali resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO),
⚡ nauczyli się użycia defibrylatora AED,
🩹 doskonalili opatrywanie ran,
🙌 ćwiczyli układanie osoby w pozycji bocznej bezpiecznej.
Te praktyczne warsztaty pozwoliły uczniom nie tylko zdobyć ważne umiejętności, ale również poczuć się pewniej w sytuacjach wymagających pomocy innym. To była wyjątkowa lekcja odpowiedzialności, współpracy i troski o bezpieczeństwo!
Dziękujemy naszym wspaniałym wolontariuszom za ich pracę i pasję oraz wszystkim uczniom za aktywny udział. Razem budujemy bezpieczną społeczność! 💙
#BezpieczneFerie #ReanimAkcja #ZwolnieniZTeorii #PierwszaPomoc #SP11ListopadaRusi #VLOOlsztyn18
Intensywna wycieczka ósmoklasistów z naszej szkoły!
Dziś uczniowie klas ósmych mieli okazję przeżyć dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń!
Rozpoczęliśmy od wizyty na lodowisku, gdzie nasi młodzi sportowcy mogli podszkolić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Było trochę upadków, mnóstwo śmiechu, a przede wszystkim – ogromne zaangażowanie! Nasi uczniowie pokazali, że nauka i dobra zabawa mogą iść w parze.
Po solidnej dawce ruchu przyszedł czas na kolejne wyzwania – odwiedziliśmy V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Tu ósmoklasiści mieli szansę poznać atmosferę szkoły średniej, porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami, a także dowiedzieć się więcej o programie nauczania i codziennym życiu licealisty.
To była intensywna, ale niezwykle inspirująca wycieczka, która pomogła naszym uczniom nie tylko rozwijać swoje pasje, ale także spojrzeć w przyszłość i zacząć planować kolejny etap edukacji.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego dnia – to dzięki Wam uczniowie wrócili pełni motywacji i pozytywnej energii!
26
Mały Mistrz - zdrowie i sprawność młodych pokoleń!
Program Mały Mistrz to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowana przez Szkolny Związek Sportowy, mająca na celu poprawę zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III poprzez zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli.
W naszej szkole programem objęte zostały klasy:
-3f. 1e, 2e- prowadząca zajęcia Katarzyna Kasprzyk;
-3b- prowadząca zajęcia Katarzyna Szymocha;
-2d, 3g- prowadzący zajęcia Andrzej Mierzejewski.
Głównymi założeniami programu są:
Zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej.
Kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw od najmłodszych lat: krzewienie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, przyzwyczajanie, iż ruch powinien być ważnym aspektem na każdym etapie życia.
Podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego z wykorzystaniem sprzętu sportowego przekazanego szkołom w ramach funkcjonowania programu, interesujących ćwiczeń sportowych oraz formy ich realizacji (uczniowie zdobywają sprawności sportowe).
Wzmocnienie roli nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego.
Umożliwienie wymiany doświadczeń i rozwoju personalnych kompetencji zawodowych.Cele Małego Mistrza
Poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III.
Pomoc nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania fizycznego.
Propozycja nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych.
Monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III.
Zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej.
Nauczyciele wychowania fizycznego: Katarzyna Kasprzyk, Katarzyna Szymocha, Andrzej Mierzejewski1
ArchiwumWyloguj Aktualności