https://www.facebook.com/Vision4Sport.community/live/
https://www.facebook.com/events/1080597062310488/?__mref=mb
Nauczyciele wychowania fizycznego zachęcają do wzięcia udziału.
https://www.facebook.com/Vision4Sport.community/live/
https://www.facebook.com/events/1080597062310488/?__mref=mb
Nauczyciele wychowania fizycznego zachęcają do wzięcia udziału.
Drodzy uczniowie, po owocnej nauce należy się odpoczynek. ZOSTAŃ W DOMU bo TERAZ CZAS NA SŁUCHOWISKO!!! Specjalnie dla Was przygotowujemy audiobooki:) wystarczy,że wejdziecie w Librusa i klikniecie w link. Każde słuchowisko dodatkowo otulone jest ścieżką dźwiękową z kinowej klasyki. Życzymy Wam radosnych i emocjonujących wrażeń. Agnieszka Szatkowska:)
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN dotyczącym organizacji roku szkolnego w terminie od 9 do 14 kwietnia 2020 r. w szkołach jest przerwa w nauce tzw. wiosenna przerwa świąteczna. Jest to okres bez zajęć lekcyjnych czyli bez nauczania zdalnego.
2 kwietnia. Dzień świadomości Autyzmu
„Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo nie ma na takowe zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę i adaptację, ze strony dzieci z Aspergerem, ich rodzin i przyjaciół.”
John Elder Robison „Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera”.
W tym szczególnym dniu zapraszamy wszystkich, i małych i dużych do zagłębienia się w świat AUTYZMU
https://bajki-zasypianki.pl/bajka-autyzm/
https://www.youtube.com/watch?v=UHKKXG0ivRE
https://www.youtube.com/watch?time_continue=67&v=ycCN3qTYVyo&feature=emb_logo
Drodzy Rodzice! Pracujemy teraz w zdecydowanie innych warunkach niż do tej pory.Wiemy też, że potrzebujecie teraz częstszych kontaktów z nauczycielami.Ustaliliśmy cotygodniowe konsultacje z nauczycielami:1) klasy I - III- wtorek od 17.00 do 18.00;2) klasy IV - VIII - środa od 17.00 do 18.00.Dostępne formy konsultacji:- dziennik elektroniczny;- poczta służbowa;- Messenger;- telefon (jeśli nauczyciel udostępnił swój prywatny numer).
Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane jest nie tylko do nauki, bo jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Tylko świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Zadaniem rodzica w tej kwestii, jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, a co za tym idzie -nauczenie go samodzielnego poruszania się online.
Drogi Rodzicu:
Rodzicu, pamiętaj, że to Ty jesteś właścicielem sprzętu, a dziecko je tylko użycza – za Twoją zgodą i na Twoich warunkach.
A co, jeśli Twoje dziecko złamie zasadę i wejdzie na niepożądaną stronę ? Umówcie się wcześniej, co będzie tego konsekwencją. Ważne, aby każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach i się ich trzymał – konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja.
Ważne, aby mówić dzieciom prawdę o Internecie (i nie tylko, dzieci odczytują z nas emocje, są naszymi bacznymi obserwatorami…). Nie chodzi o budowanie planszy zakazów, ale o wyznaczanie granic i przecieranie szlaków. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.
Pedagodzy szkolni
Alicja Kochańska i Aleksandra Sokołowska
Autor: mgr Ola Radomska – psycholog szkolny
Epidemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich. Wywołała wiele silnych emocji zarównow dorosłych, jak i dzieciach. Pojawiają się niedowierzanie, bunt, lęk. Są to całkiem naturalne reakcje w sytuacji, która wymaga od nas zmiany dotychczasowego stylu życia, która wiąże się z niepewnością, a do tego podsycana jest fake newsami.
Najlepszym wyborem będzie teraz przyjęcie postawy spokoju oraz rozwagi. Dobrze jest być poinformowanym – rozumieć, co się dzieje, a równocześnie trzeba zadbać o to by się nie przytłoczyć niepomyślnymi wiadomościami. Niezbędne może okazać się ograniczenie wiadomości, szczególnie, gdy jest się z dzieckiem, np. ustalić w domu zasadę: „Godzina informacji o koronawirusie dziennie”. Warto korzystać przy tym ze zweryfikowanych źródeł.
Należy zaakceptować fakt, że mamy do czynienia z pandemią i musimy podjąć pewne działania w celu ochrony siebie, swoich bliskich czy w imię odpowiedzialności społecznej. Bo w tej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoją rodzinę, ale również za wszystkich, których spotykamy. Zamknięcie szkół w tym momencie nie oznacza, że dzieci mają ferie. Zadaniem, które stoi przed rodzicami jest wytłumaczenie i wprowadzenie nowych zasad w domu - wytycznych Ministerstwa Zdrowia, np. częstsze mycie rąk, zalecenie zaniechania spotkań ze znajomymi.
Dzieci obserwują dorosłych i widzą, że coś się dzieje, nawet jeżeli do końca nie rozumieją, o co chodzi z tym koronawirusem. Aby uniknąć nieporozumień (np. pełnego lęku przekonania dziecka, że wszyscy zginiemy) warto wytłumaczyć dziecku, jaka jest sytuacja. Można zacząć od zapytania, co dziecko już wie. Co usłyszało w telewizji? Co zrozumiało? Zweryfikować, ile posiadanych przez dziecko informacji jest faktami, a ile stanowią mity.
Najmłodszym dzieciom można pokazać publikację psycholog Manueli Moliny Cruz, którą umieszczono bezpłatnie na stronie: https://www.mindheart.co/descargables (w różnych językach). Autorka w prosty, obrazkowy sposób wyjaśnia, że koronawirus to m.in. „kuzyn” wirusa grypy i powoduje pewne dolegliwości.
Trzeba wytłumaczyć dziecku również to, co powinniśmy zrobić, aby wspólnie zadbać o zdrowie w tym czasie, np. myjąc ręce, przebywając w najbliższych dniach więcej w domu czy kontaktując się z babcią i dziadkiem raczej telefonicznie. Dzieci potrzebują usłyszeć, że się o nie troszczyny, jesteśmy obecni i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie.
Dziecko nie potrzebuje znać statystyk nt. śmiertelności i czy liczby osób zakażonych. Jeżeli o to pyta, warto dostrzec emocje które być może się za tym kryją i uprawomocnić je:
Zauważajmy emocje i nazywajmy stany, które widzimy, np. „Wyglądasz na zmartwionego”.
Dajmy dziecku prawo do przeżywania tego, co czuje, pokażmy, że jego doświadczenie jest czymś normalnym/ naturalnym, np. NIE mówmy: „Nie bój się, będzie dobrze”; zamiast tego POWIEDZMY: „Rozumiem, że możesz się bać. To normalne. Ludzie czasem się boją’.
Przypominajmy dziecku o środkach ostrożności, które podjęliście wspólnie, a także o swoim wsparciu i trosce o nie.
Niektóre dzieci bardziej dotkliwie mogą doświadczyć obecnej sytuacji, m.in. dzieci wysoko wrażliwe czy dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ci mali ludzie potrzebują ustalonego rytmu, pewnych ram, w których toczy się ich życie. Warto dać sobie dużo wyrozumiałości (również wobec siebie) i czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. W takich przypadkach pomocne może się okazać ustalenie od razu konkretnego planu dnia i wyjaśnienie dziecku na tyle, na ile jest to możliwe, że jest to plan tylko na czas pobytu w domu w związku z koronawirusem.
***
Kluczowe będzie nasze nastawienie. Można podejść do tej sytuacji jako do trudności, niewygód, z lękiem i oporem, a można też dostrzec w niej czas na pogłębianie relacji z dzieckiem – poznawanie jego zainteresowań, dostrzeżenie tego, na co w pośpiechu współczesności nie było przestrzeni, jako czas na zatrzymanie i spędzanie razem wartościowego czasu.
Wszystkie osoby, które złożyły dokumenty do 28.02.2020 r. i zamieszkują w rejonie Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi informujemy, że zostały przyjęte.
Listy są wywieszone w przedsionku Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi Filia w Bartągu, ale nie ma potrzeby osobistej weryfikacji listy. Formularz potwierdzenia woli przyjęcia dziecka złożycie Państwo w innym terminie.
Z poważaniem
Dyrektor SP w Rusi
Monika Markowicz
Szanowni Państwo, ponieważ czas od 12 do 25 marca to nie jest czas ferii, uczniowie są zobowiązani do pracy w domu. W związku z tym ustalamy :
Drodzy Rodzice.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi informuje, że w związku z sytuacją rozprzestrzeniania się w całym kraju i w Europie koronawirusa nasza placówka, tak jak pozostałe placówki oświatowe na terenie Polski, podejmuje działania prewencyjne wskazane przez ministra zdrowia i ministra edukacji narodowej.
1. 12 i 13 marca w placówce będą prowadzone wyłącznie zajęcia opiekuńcze, ale będą one dotyczyły tylko szczególnych przypadków dzieci, którym rodzice nie zdążyli zapewnić opieki w domu.
2. Od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca wszystkie zajęcia w szkole zostają zawieszone, a placówki będą zamknięte.
3. Od 11 marca odwołane zostają wszystkie zajęcia popołudniowe, które odbywają się na terenie placówki.
4. Prosimy wszystkich rodziców i uczniów o systematyczne odwiedzanie strony internetowej szkoły, gdzie w zakładce EDUKACJA znajdować się będą materiały edukacyjne dla uczniów.
Jednocześnie przypominamy, że czas zawieszenia zajęć nie jest czasem feryjnym. Uczniowie nie powinni wychodzić z domu. Dla dobra dzieci ograniczajmy liczbę spotkań towarzyskich, wyeliminujmy przebywanie w dużych skupiskach ludzi. W dalszym ciągu dbajmy o higienę osobistą.
Wszystkie komunikaty umieszczane będą systematycznie na stronie internetowej szkoły www.sprus.edupage.org oraz za pośrednictwem dziennika Librus.
Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Rusi
Monika Markowicz
Powered by aSc EduPage