Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu „Dziecko z Pasją”. Jest to bezpłatny, roczny projekt, organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Udział w nim biorą dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych, wraz z nauczycielami, którzy chcą razem uczynić swoją szkołę miejscem, w którym dzieci uczą się z pasją.
W dniu 8 maja 2024 roku w naszej szkole w budynku w Bartągu odbyło się Święto Nauki który był efektem rocznej pracy naszej szkoły w projekcie “Dziecko z pasją”. To wydarzenie, miało na celu promowanie aktywnych metod nauczania i rozwijanie pasji do nauki wśród naszych uczniów. Był to Dzień pełen wyzwań dla dzieci, ale też śmiechu, radości i samych pozytywnych wrażeń.
Uczniowie brali udział w stacjach zadaniowych. Stacja „Ale świat”, na której dzieci szukały odpowiedzi na pytanie kluczowe: Czy wielkie podróże były dobrze zaplanowane? W czasie zajęć dzieci mogły poznać trudy zdobywania świata przechodząc urozmaiconą ścieżkę sensoryczną, poznać wielkich podróżników, rozwiązać quizy tematyczne, układać puzzle „Kontynenty” oraz wzięły udział w ciekawych eksperymentach: lot balonem, ziemia z cieczy nienewtonowskiej i Czysta planeta – doświadczenie z mlekiem, malowanie świata pianką do golenia. Zajęcia zakończyły się eksperymentem z wodą „Świat ukryty w papierowym kwiatku”.
Na stacji „Ale woda” przeprowadzone zostały eksperymenty z użyciem jednego z żywiołów - wody. Zaprezentowany został dzieciom eksperyment tworzenia wulkanu, dzięki któremu uczniowie poznali działanie sody, wody i octu. Ponadto dzieci zobaczyły eksperyment „tańczące rodzynki” z użyciem rodzynek i wody gazowanej, co pomogło uczniom zrozumieć działanie gazu zawartego w wodzie na zanurzone w niej rodzynki. Dzieci także obserwowały „kwitnące” na wodzie papierowe kwiatki oraz dowiedziały się jak można zrobić deszcz przy użyciu bibuły i wody. Uczniowie także mieli okazję zobaczyć jak zgasić świeczkę z wykorzystaniem szklanki, co było żywym dowodem na to, że brak tlenu minimalizuje pożary. W czasie zajęć dzieci szukały odpowiedzi na pytanie „Co jest cięższe woda czy olej?”.
Na stacji „Ale Ziemia” uczniowie zapoznali się z budową mikroskopów optycznych i mieli okazję obserwować kolejne etapy przygotowania preparatu mikroskopowego z drożdży i glonów. Z wielką radością i zafascynowaniem obserwowali pod mikroskopem gotowe preparaty jak i owady, skórę, włosy i wiele innych rzeczy, które ich zaciekawiły.
Na stacji „Ale powietrze” dzieci miały możliwość poznania kolejnego żywiołów – powietrza. Za pomocą różnych doświadczeń sprawdzaliśmy od czego zależy latanie – już wiemy, że od powierzchni!! Uczniowie określali cechy powietrza na podstawie obejrzanych pokazów, wystawy, map myśli.
Była też stacja „Ale kosmos”. Na tej stacji uczniowie udali się w swoją kosmiczną podróż! Szukali odpowiedzi na pytania: Jak daleko jest przestrzeń kosmiczna? Co wpada do czarnej dziury? Czy w kosmosie słychać dźwięki? Na warsztatach odkrywaliśmy tajemnice kosmosu, odległe galaktyki i konstelacje gwiazd. W trakcie kosmicznej podróży dzieci poznawały też gwiazdozbiory i projektowały nowe konstelacje gwiazd.
Ostatnią stacją była stacja doświadczeń biologiczno-chemicznych podczas których uczniowie klas 4-6 mogli samodzielnie doświadczać, obserwować oraz wyciągać wnioski. Uczestnicy projektu Dziecko z Pasją z klasy 6d i 7d zaproponowali swoim kolegom i koleżankom wykonanie różnego rodzaju doświadczeń. Uczniowie mieli okazję przekonać się do tego, że aby doświadczać można użyć podstawowych produktów dostępnych w każdej kuchni: soli, octu, sody czy oleju. Dzieci samodzielnie stworzyły lampę lawę, bąble w butelce, kolorowe mleko. Badali ph różnych substancji, sprawdzali co się stanie z jajkiem włożonym do słonej wody oraz stworzyli ciecz nieniutonowską. Uczniowie zaobserwowali jak klarowna woda wapienna mętnieje pod wpływem dwutlenku węgla. Wielką atrakcją dla uczniów było uzyskanie ognia bez użycia zapałek. Wykorzystały do tego glicerynę, alkohol i fioletową sól -nadmanganian potasu. W trakcie Dnia Nauki uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami, wyciągali wnioski i z pewnością wiele się nauczyli poprzez zabawę.
Zadanie DZIEŃ NAUKI zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Gmina Stawiguda i dzięki wsparciu Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Dzieci "Nad Łyną"