Tej wiosny klasy 1C, 2E, 3B i 3E biorą udział w kolejnym projekcie eTwinning "Tropiciele wiosny". Jak wygląda wiosna w różnych regionach Polski? Jakie kwiaty zakwitają wiosną? Jakie ptaki powracają? Jakie owady budzą się do życia? Jakie drzewa kwitną? Podczas współpracy projektowej uczniowie będą w różnoraki sposób obserwować zmiany zachodzące w ich najbliższej okolicy. Wymienią się wiedzą i doświadczeniami z uczniami innych szkół.
Aktualności
Projekt eTwinning "Tropiciele wiosny"
Ośrodek Wsparcia i Testów
#SCWEW
#ZPEOLSZTYN
Przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą w Olsztynie działa Ośrodek Wsparcia i Testów. OWiT razem ze SCWEW tworzą system kompleksowego wsparcia dla osób
z niepełnosprawnościami, ich rodzin oraz kadry placówek oświatowych.Dzięki udziałowi w pilotażowym projekcie #SCWEW nasza szkoła została wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz pomoce dydaktyczne. Ponadto nasi specjaliści zostali przeszkoleni w zakresie efektywnego wykorzystania technologii asystujących.
Więcej informacji na temat OWiT na stronie: https://owitolsztyn.pl
Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość?
Za nami konferencja otwierająca skierowana do społeczności lokalnej, podczas której zaprezentowaliśmy działania podejmowane przez SCWEW. Celem konferencji było również upowszechnienie założeń edukacji włączającej i dobrych praktyk w tym zakresie. Głos w obszarze edukacyjnej inkluzji zabrali nasi wyjątkowi goście: Marzena Machałek – Sekretarz Stanu, Wiceminister Edukacji i Nauki, Krzysztof Marek Nowacki – Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Tomasz Madej – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Mateusz Szkaradziński – Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. Konferencję wypełniły ciekawe i zachęcające do refleksji wystąpienia zaproszonych prelegentek:
dr hab. Katarzyny Ćwirynkało, prof. UWM, mgr Sławy Agaty Gęśli – Dyrektora PP-P nr 3 w Olsztynie, dr Anny Jelińskiej – Dyrektora PP-P nr 1 w Olsztynie oraz mgr Danuty Kryszałowicz – ekspert merytorycznej OCEN. Istotę funkcjonowania oraz dotychczasowe działania SCWEW w Olsztynie przedstawiły: mgr Wanda Agnieszka Jabłońska – Lider SCWEW oraz
dr Sylwia Przybylińska – Ekspert ds. edukacji włączającej. Wisienką na torcie naszej konferencji była wspólna dyskusja
na temat „Meandry inkluzji szkolnego bycia – ku edukacji jutra”. Moderatorem panelu była dr hab. Beata Jachimczak, prof. UAM. W serdecznym przyjęciu gości zespół SCWEW wspomagały połączone siły uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych oraz naszych projektowych partnerów: V LO oraz Szkoły Branżowej nr 5. W konferencji wzięło udział 128 gości. Tyle samo osób obejrzało transmisję na żywo naszego spotkania na kanale YouTube.Poniżej linki do materiałów przygotowanych przez lokalne media zaproszone na konferencję:
Radio Olsztyn o SCWEW w Olsztynie: https://radioolsztyn.pl/szkoly-specjalne-ze-wsparciem-ruszyl-pilotazowy-program/01625936
TVP3 Olsztyn o SCWEW i ZPE w Olsztynie: https://olsztyn.tvp.pl/59104007/szkola-dla-kazdego-trwa-pilotazowy-program-mein?fbclid=IwAR2IZTTB-D_WKCGPG0ynrxmpGS9phI-jTMqBXkgfovf1twRb4hwVaCzMUXI
Wiceminister Edukacji i Nauki Marzena Machałek o edukacji włączającej i konferencji SCWEW w Olsztynie: https://olsztyn.tvp.pl/59101783/17322Artykuł o naszej konferencji znajdziemy również na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji: https://www.ore.edu.pl/2022/03/konferencja-inaugurujaca-inkluzyjny-nurt-edukacji-szkolnej-oczywista-nieoczywistosc-scwew-olsztyn/
Szkoły specjalne ze wsparciem. Ruszył pilotażowy program : Radio Olsztyn
Światowy Dzień Zespołu Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki
W dniu 21.03 nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa czyli Dnia Kolorowej Skarpetki. Jako wyraz tolerancji, wrażliwości oraz szacunku uczniowie i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!!!
Organizatorzy: Iwona Góralczyk, Ewa Mendalka
6
Pierwszy Dzień Wiosny w filii w Bartągu :)
.
Skarpetkowe wyzwanie w klasie 3D
21.03.2021r. w klasie 3D gościliśmy Panią Paulinę Kamińską, która jest terapeutką integracji sensorycznej w naszej szkole. Przybliżyła nam temat związany z Dniem Zespołu Downa. Na znak solidarności dzieci założyły skarpetki nie do pary. Na podstawie wykonanych prac poruszyliśmy temat zawodów i zainteresowań. Wspólnie uznaliśmy, że zarówno my jak i osoby z Zespołem Downa możemy mieć podobne hobby czy zainteresowania. Nie należy wykluczać takich osób z życia społecznego.
6
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
.
Pierwszy Dzień Wiosny w klasach 5-8
Uczniowie dzisiaj spędzili fantastyczny dzień.
Przygotowali zielone śniadanie - pyszne kanapki, sałatki i nie tylko🥗.
Na kolejnych godzinach wykonali kolorowe Marzanny, hasła witające Wiosnę oraz przepiękne ozdoby drzwi!
Samorząd Uczniowski oceniał prace w trzech kategoriach (marzanna, ozdoba drzwi i hasło). Wśród jedenastu klas, które brały udział w międzyklasowej rywalizacji zwyciężyła VIII B z 83 punktami!
Klasa otrzymała dyplom, medale oraz puchar "Super Klasy". Statuetka będzie przechodziła co roku w ręce innej, zwycięskiej klasy :)
II miejsce - klasa VII D zdobywając 79 pkt
III miejsce - klasa V C zdobywając 76,5 pkt
Pozostałe klasy otrzymały dyplomy za aktywny udział w zorganizowanym przez nas dniu!
Na naszych uczniów dzisiaj czekały również rozgrywki szachowe, doświadczenia chemiczne oraz pierwsze ognisko z kiełbaskami w tym roku!
Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji!
Uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły dziękujemy za wyśmienitą zabawę :)
Samorząd Uczniowski oraz Opiekun SU Aleksandra Jaszczanin
Rajd pieszy Szkolnego Koła PTTK - "W poszukiwaniu wiosny"
6.03.22r członkowie i przyjaciele Szkolnego Koła PTTK w Rusi wyruszyli na 3 w tym roku szkolny rajd pieszy w poszukiwaniu wiosny. Pogoda była wspaniała- świeciło słońce, a temperatura sprzyjała wędrówce. 28-osobowa grupa klubowiczów ruszyła spod szkoły w Rusi do ośrodka w Cyrance. Malownicza trasa liczyła tym razem 10 km. W promieniach słońca na półmetku trasy zrobiliśmy odpoczynek przy starej elektrowni wodnej na Łynie. Po 3 godzinnej wędrówce dotarliśmy do Cyranki, gdzie czekał na nas niezawodny kierowca Pan Włodek i autobus gminny udostępniony przez Wójta Gminy Stawiguda. Autobusem wróciliśmy do szkoły w Rusi. Tam Pan Zbyszek Czeschla czekał na nas przy płonącym ognisku. Zmęczeni, ale szczęśliwi piekliśmy kiełbaski i ogrzewaliśmy się po trudach wędrówki. Kolejna rajdowa niedziela upłynęła bardzo aktywnie. Już teraz zapraszam na kolejny rajd. O szczegółach poinformuję wkrótce. Do zobaczenia. Danuta Glińska
"Szkolny Klub Ekologów"
MAMY TO!
Z ogromną radością chcielibyśmy poinformować, że nasza Szkoła otrzymała tytuł : „Szkolnego Klubu Ekologów” w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, potwierdzony CERTYFIKATEM. Konkurs odbywał się w okresie od 15.09.2021 do 15.02.2022, a jego realizacji podjęły się: p. Anna Kozakiewicz, p. Agnieszka Nakonieczna, p. Anny Wiekiera, p. Anna Skorupska- Żółtańska, p. Karolina Ziółkowska. To przy ich wsparciu i nadzorze, uczniowie naszej szkoły, wykonywali szereg działań, mających na celu poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii. W ramach konkursu uczniowie najstarszych klas przeprowadzili mini wykłady dla swoich rówieśników, natomiast klasy siódme prowadziły cykliczną gazetkę „Moja EKO-Szkoła”. Klasy 8 uczestniczyły w akcji: „Myślę, więc nie śmiecę!”, którą wsparła Pani Sołtys Rusi, a dzięki której nasza okolica została uporządkowana. Uczniowie mogli zweryfikować swoją wiedzę pisząc test ekologiczny, którego autorką była p. Agnieszka Nakonieczna, a zdobyte informacje mogli później wykorzystać przy tworzeniu gier. Klasy młodsze wykazały się ogromną kreatywnością tworząc „Coś z niczego”, udowadniając tym samym, że dzięki recyklingowi , jesteśmy w stanie „dać rzeczom, drugie życie”.
9
Wyniki konkursu
Pierwszy Dzień Wiosny
III Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stawiguda
Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w III Gminnym Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Stawiguda. Szczegółowe informacje dotyczące turnieju znajdują się w regulaminie. Zgłoszenia do 25.03.2022r. należy kierować:
- uczniowie klas I-IV do p. Małgorzaty Kuźmickiej (świetlica nr 13) lub p. Agaty Uziełło (świetlica nr 14);
- uczniowie klas V-VIII poprzez wiadomość w Librusie do p. Wioletty Chomentowskiej lub u wychowawcy.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji w zakładce:
Dzień Wiosny w świetlicy
.
Skarpetkowe wyzwanie
.
„Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość?”
Zespół Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Olsztynie
serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych
na transmisję na żywo Konferencji otwierającej
pt. „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość?”,
która odbędzie się 17 marca 2022 r. o godzinie 12:00.
Link do transmisji: https://youtu.be/AcS4rMj0Ln8
Informacje na temat SCWEW znajdą Państwo na stronie: www.scwewolsztyn.pl
WYJAZD NA KRĘGLE
8 marca został zorganizowany wyjazd na kręgle dla uczniów klas 8a i 7b. 🎳🎳🎳
Celem wycieczki była integracja młodzieży oraz zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu. Pobyt w kręgielni był pełen wrażeń i emocji. Po zakończeniu zabawy w formie współzawodnictwa nadszedł czas na pizzę.🍕🍕1
Dzień Bez Plecaka
Uczniowie klas V-VIII 11 marca przyszli do szkoły… bez plecaków.
Akcja polegała na przyniesieniu przyborów szkolnych w czymś innym niż plecak.
Samorząd Uczniowski oraz Opiekun Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Jaszczanin dziękują za wspaniałą zabawę.
Filmiki nagrane przez naszych uczniów:
Klasa 2E w Bibliotece Publicznej Abecadło w Olsztynie
9 marca uczniowie klasy 2E wzięli udział w warsztatach literackich w Bibliotece Publicznej Abecadło w Olsztynie. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki. Panie bibliotekarki oprowadziły grupę po całym pomieszczeniu, omówiły księgozbiór, poinformowały, jak oznaczone są książki i zaprezentowały różne ich rodzaje. Opowiedziały też o sposobie założenia karty do bibliotek publicznych oraz sposobie wypożyczania książek. Dzieci już wiedzą na jak długo i jaką ilość książek można wypożyczyć jednorazowo. W bibliotece są również gry planszowe, komputerowe, filmy a także płyty z muzyką. Po zwiedzeniu Biblioteki uczniowie wzięli udział w lekcji warsztatowej, obejrzeli teatrzyk cieni pt. „Dwie wieże”, z którego wyciągnęli morał, że warto sobie pomagać i nie kłócić się, a współpracując można osiągnąć więcej. Po obejrzeniu teatrzyku cieni uczniowie wzięli udział w quizach dotyczących baśni, kalamburach, zabawie "Zgadnij jaką postacią z baśni jesteś". To była wspaniała i na pewno nie ostatnia wizyta dzieci w Abecadle.
21
Moda ekologiczna - nagrodzeni w konkursie
.
ArchiwumWyloguj Aktualności